Základní škola nám. Svobody 3 Šternberk, p.o.
Základní škola nám. Svobody 3
Šternberk, p.o.

Ekologie na škole

Ekologie - akce a projekty současné i minulé

Na naší škole se již po dlouhé roky realizuje několik různých projektů. Pro veřejnost, ale především pro rodiče stávajících žáků, budou některé informace důležité.

Projekt  "Recyklohraní"

Nejdéle běžící projekt na škole. V rámci ekologických aktivit mohou žáci využívat sběrné nádoby na drobný elektroodpad, baterie (spol. Ecobat), vysloužilé světelné zářiče (Ekolamp) a nově též nádobu pro recyklaci tonerů a cartridge. Nádoby jsou umístěny různě po budově školy, stačí se informovat u ekologického koordinátora (p. Novák). Je možno odevzdávat jakékoli drobné elektrospotřebiče, přibližně do velikosti domácí pekárny, či fritovacího hrnce. Větší elektroodpad je možno také donést, ten však již není v rámci recyklosouteže bodován, jak tomu bylo v uplynulých letech!!! Tudíž monitory, počítače, televize apod. je jednodušší odevzdat v Remitu.

Veškerý odevzdaný materiál je v projektu bodován a škola může za utržené body kupovat odměny z katalogu dostupného na stránkách www.recyklohrani.cz. Zpravidla využíváme možnosti v podobě adekvátních odměn pro žáky 1. stupně (soutěže, dětský den, tomboly apod.). Další body do soutěže jsou získávány formou plnění průběžných úkolů, které jsou společností Recyklohraní vyhlašovány. Žáci se tak hravou a zábavnou formou dovídají informace ohledně ekologie, účastní se exkurzí, či se zde na škole realizují výjezdové výukové programy.

Ekoabeceda

ve výuce je též využíván tento výukový materiál zpracovaný do několika projektových hodin, rozdělených dle ročníků a témat. Vyskytují se zde témata Energie, Voda, Vzduch, Země, Tříděni odpadu atd.

Sita papír

se společností SITA má naše škola uzavřenu smlouvu o odběru vytříděného kancelářského papíru. Nádoba tmavě modré barvy je umístěna na školním dvoře a kromě běžného třídění si takto můžeme přilepšit, neboť odměnou za vytříděný papír je papír xeroxový.

Sběr kuchyňského oleje

již druhým rokem je v suterénu školy umístěna nádoba, kam je možno donášet použitý kuchyňský olej, který výrazným způsobem poškozuje odpadní systém a znesnadňuje čištění vody. Po nedělních řízcích tedy neváhejte slít olej do PET lahví, ve škole je možno jej odevzdat. Škola sice na této činnosti neprofituje, je to pouze dobrovolný počin v rámci ekologického cítění, ovšem dle množství odevzdaného oleje k ekologické likvidaci lze konstatovat, že naše škola každoročně ušetří  úpravnám vody desetitisíce korun za znečištění odpadních vod. Nově budou sudy na olej přesunuty na školní dvůr (cca duben 2017).

Evvoluce

v rámci zařazování průřezových témat a mezipředmětových vazeb využíváme i materiálů z projektu Evvoluce. Zde se vyskytují témata jako Globální oteplování, Bezpečnost silničního provozu, Jak pracuje les a mnohá jiná, která barvitě podkreslují širokou škálu nejen ekologických problematik, jimiž se v jednotlivých předmětech žáci zabývají.

Třídění odpadu

samozřejmostí je třídění odpadu. Ve všech třídách na obou stupních i v družinách jsou  umístěny třídící nádoby, momentálně na plast, papír a směsný odpad. Na dvoře je navíc kontejner na sklo, a na nádoba na bioodpad, kterou zapůjčil MÚ.
Děti jsou tak od prvních tříd vedeny k ekologickému smýšlení a vzhledem k tomu, že si vytříděný odpad na I. stupni samy vynášejí, získávají i praktickou zkušenost.

Další akce a aktivity

výčet by byl jistě pestrý, jmenujme alespoň ty nejzásadnější. Žáci 6. tříd se účastní každoročně Ekolympiády pořádané Sluňákovem; každoročně se podniká exkurze na čističku odpadních vod; třikrát jsme realizovali jarní úklid ve spolupráci s MÚ - v lesích na Prabábě, cyklostezce, cesta na Žleb apod., v letošním roce bychom chtěli podobnou akci zopakovat; v parku před školou jsme již dvakrát sázeli stromy, které zajistil MÚ ve spolupráci s Remit s.r.o.; dva roky po sobě jsme realizovali mohutný ekologický den  - ekol. soutěže a hry pro  smíšená družstva žáků celé školy; pro Greenpeace jsme fotili fotku pro záchranu Arktidy - sešlo se nás téměř sto + jeden bílý pes....zkrátka se nenudíme a věříme, že svým snažením alespoň nepatrně přispíváme ke vzhlednějšímu a zdravějšímu okolí.

Mgr. P. Novák

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
pátek 26. 4. polojasno 12/2 °C

EKATALOG

Svátek a výročí

Svátek má Marek

Zítra má svátek Oto

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Světový den duševního vlastnictví
  • Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Jiří a Marek - mrazem nás zalek.

Obsah se připravuje ...