Základní škola nám. Svobody 3 Šternberk, p.o.
Základní škola nám. Svobody 3
Šternberk, p.o.

10. - 14. 6. 2024 Expedice Slovinsko

Slovinsko nás přivítalo s otevřenou, ...

EXPEDICE SLOVINSKO SE BEZE ZBYTKU VYDAŘILA

Z deníku cestovatelů ZŠ Svobody Šternberk

Slovinsko nás přivítalo s otevřenou, prosluněnou náručí. První kroky směřují do Triglavského národního parku, procházíme soutěskou Vintgar a tají se nám dech, taková nádhera, krásná příroda, ta voda - dravá, čistá, průzračná.

Naše cesta poznáváním pokračuje, k večeru jsme dorazili k jezeru Bled. To je zajímavé místo, vybízející k odpočinku při skvělém zákusku, čehož jsme patřičně využili, aniž jsme tušili, že na závěr budeme obšťastnění vlahým letním deštěm.

I druhý den nás čeká výprava za poznáním. Objevujeme krásnou přírodu v okolí Bohinjského jezera, opět průzračná voda a ta okolní panoramata, to snad není možné, kolik krás tato příroda skrývá. Všichni se kocháme, zkoušíme vodu, plnými doušky vdechujeme čerstvý vzduch...

No, to jsme si úplně nedomluvili!!! Trošku jsme se teď zapotili, protože naše další cesta vedla k vodopádům Savica. Museli jsme zdolat převýšení 5000 m a 5000 schodů, nebo to bylo 500 a 500? Už ani nevíme, každopádně jsme prověřili fyzické síly. Ale stálo to za to. Vodopády nádherně divoké.

Je poledne a my máme za sebou prohlídku nejsladšího městečka Radovljica, známého díky medu, čokoládě a perníku. Vyrážíme k tajemnému hradu Kamen, plného netopýrů...

Odpolední program opět bomba. Navštívili jsme Škocjanské jeskyně, kde nás uchvátily nejen rozmanité krasové útvary, ale také hluboký kaňon s podzemní divokou řekou. Excelentní zážitek!

Slovinsko je kouzelná země, ujeli jsme jen několik kilometrů, a přesto jsme se ocitli v jiném světě. Scenérie lesů a divokých řek vystřídal pohled na úchvatné moře, osvěžující vzduch a křik racků. Jsme v přímořském městečku Piran a před námi se otevírá burácející moře, malebné domečky, spletité uličky a rozmanité krámky plné suvenýrů...

Dnešní odpoledne bylo ve znamení pohody a radovánek. Naše šikovné a hodné děti se vyřádily v moři, chytaly medúzy a jiné vodní příšery, stavěly pohádkové bytosti z písku a lovily mušle. Stala se z nás skvělá parta kamarádů.

Poslední den naší výpravy byl vyhrazen hlavnímu městu, které je i s počtem 290 000 obyvatel největším městem Slovinska. Lublaň se pyšní zajímavými architektonickými památkami, na kterých se podílel i Josip Plečnik, jehož zásluhou je tato metropole zařazena na seznam UNESCO. A pak přišlo to nejlepší: street food festival! A byl opravdu super. Ochutnali jsme spousty dobrot od slovinské až k asijské kuchyni, různé koktejly, jedli jsme také očima a bylo to moc prima.

Co říci závěrem? Program byl beze zbytku splněn, navštívili jsme krásná místa, ochutnali dobré jídlo, zdolali mnoho schodů a vykoupali se v moři.  Děti byly nadšené, skvělé, dodržovaly pravidla. Navázaly nová přátelství, naučily se samostatnosti a toleranci k sobě navzájem.

Loučíme se a příští rok se budeme těšit na další expedici.

Fotografie

 

Datum vložení: 14. 6. 2024 13:22
Datum poslední aktualizace: 26. 6. 2024 13:29
Autor: Lenka Běhalová

Škola

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Počasí

dnes, pondělí 15. 7. 2024
zataženo 28 °C 18 °C
úterý 16. 7. slabý déšť 28/19 °C
středa 17. 7. oblačno 27/18 °C
čtvrtek 18. 7. polojasno 26/16 °C

EKATALOG

Východ a západ slunce

Slunce vychází:4:58

Slunce zapadá:20:55

Fotogalerie

Náhodná fotogalerie

Svátek a výročí

Svátek má Jindřich

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Den gumových medvídků

Zítra má svátek Luboš

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Pojďte se vykoupat do řeky

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

V červenci do košile rozdělej se a v prosinci po uši oděj se!

Pranostika na akt. den

Svatý Jindřich je náš patron při žních.

Odkazy

Obsah se připravuje ...