Vítejte na stránkách
Základní školy náměstí Svobody ve Šternberku
SPOLU PRO ŽIVOT

26.4.2019 ChemQuest

Mladí chemici ze ZŠ nám. Svobody postoupili mezi deset nejlepších z ČR a poté vybojovali DRUHÉ MÍSTO

Podařil se nám „husarský“ kousek, oba naše týmy se probojovaly do celorepublikového finále. A jak to vše začalo?

Začátkem roku vyhlásila VŠCHT Praha 7. ročník chemické soutěže – ChemQuest. Principem této soutěže je natočit dvouminutového video na téma chemie a barvy. Tohoto nelehkého úkolu se chopily dva týmy. První tým ve složení Jana Schneiderová, Nella Vyroubalová a Andrea Pichová natočil video s názvem „Kouzelná chemie“, ve kterém předvedl 6 kouzelnických chemických pokusů. Druhý tým ve složení Jana Silnoušková, Zuzana Skácelová a Jan Langer vytvořil video s názvem „Chemie vs malování“, ve kterém díky chemickým roztokům namaloval „mistrovské dílo“.

K naší velké radosti oba týmy postoupily mezi deset nejlepších z ČR a v pátek 26. dubna se vydaly do Prahy zabojovat o stupně vítězů. Byl to tedy nelehký úkol. Konkurence byla obrovská a porota přísná.

A jak finále probíhalo?

V devět hodin byla soutěž zahájena losováním pořadí týmů. Oba naše týmy měly štěstí, vylosovaly si pořadové číslo 8 a 10, což byla velká výhoda, protože se mohly poučit z chyb svých soupeřů, jako např. nezapomenout si vzít ochranné pomůcky. Jednotlivé týmy předváděly a vysvětlovaly své pokusy a nervozita našich mladých chemiků rostla, až nastala chvíle, aby se i oni předvedli. Jako první šla děvčata s kouzlením a nutno říct, že to byla od začátku do konce perfektní show, vše se povedlo a celá porota se bavila. I všetečné dotazy zvládly holky s přehledem. Po kouzlení nastoupili naši malíři, představení svých pokusů měli ve verších a velice se porotě líbili. Nezapomněli jediný rým a všechny experimenty se jim podařily.

Pak už jsme jen čekali na rozhodnutí poroty. A jak to tedy dopadlo?

Tým malířů ve složení Jana Silnoušková, Zuzana Skácelová a Jan Langer obsadil 6. – 10. místo.

Tým kouzelníků ve složení Jana Schneiderová, Nella Vyroubalová a Andrea Pichová obsadil nádherné druhé místo.

Všem žákům děkuji za výbornou reprezentaci školy, byli prostě skvělí a jsem na ně nesmírně pyšná. Dále děkuji Kateřině Blahušové za pomoc a podporu v den soutěže a dále Mgr. Martě Prečanové za sestříhání videa, bez ní bychom ve finále nebyli. CHEMII ZDAR

Mgr. Veronika Novotná

Zaslal: lbehalova

Powered by CMS Made Simple and latis | Designed by justdreamweaver